Kettlebell

Bulina nebo girja (rusky ги́ря, anglicky kettlebell) je tradiční ruská litinová činka vzhledem připomínající dělovou kouli s držadlem. Používá se jako tréninkové nářadí k získání síly, kondice a ke ztrátě tělesného tuku. Vyrábí se v provedeních od 4kg po 48kg, ale dnes jsou k dostání i těžší kousky! Váha roste vždy po 4kg.

Ačkoli mají různé váhy, mohou být všechny stejně velké (většinou však nejsou). Toho je dosaženo tím, že uvnitř mohou být různě duté. Anglické označení vychází z toho, že bulina tvarem připomíná konvici nebo čajník (kettle). Doplněno o –bell, což je součást anglických výrazů pro činku – dumbbell je činka jednoruční, barbell obouruční.

Systém cvičení

V protikladu s cvičením na strojích v posilovnách, při kterých se procvičují pouze vybrané svaly, kombinuje cvičení s kettlebellem kardiovaskulární a silový trénink s prvky cviků pro získání nebo udržení pohyblivosti a ohebnosti těla. Navíc, díky neustálému držení kettlebelu, který má jiné těžiště, než klasická činka, získáte opravdu ocelový úchop! Jelikož jednotlivé cviky jsou navrženy tak, že u nich zapojujete co nejvíce svalových skupin a díky zmíněnému těžišti kettlebelu, které můžete měnit i tím, že ho chytnete koulí vzhůru, čímž extrémně ztížíte daný cvik, krásně rozvíjíte stabilitu a sílu jednotlivých skloubení.

Dějiny

Tradice cvičení s kettlebellem sahá až do carského Ruska v 18. století. Tamější girja původně sloužila na tržištích k vážení zboží, především obilí a dalších plodin. Farmáři si s ní krátili dlouhou chvíli a pořádali soutěže v hodu do dálky. Pak už byl jen krůček k tomu, aby ji začali běžně využívat k zlepšování své síly a fyzické kondice. Nicméně díky archeologickým vykopávkám můžeme vysledovat prapředka kettlebellu až do staroorientálních civilizací!